Contact Information

Mombasa Road
Nairobi, Kenya

We Are Available 24/ 7. Call Now.

From foreign trips to expensive gifts and now a tattoo, Tanzanian Bongo Flava star Naseeb Abdul Juma alias  Diamond Platinumz is not shy in sharing with the world the love he has for his mother Sanura Kasimu aka Mama Dangote.

On Wednesday, March 25, Platnumz shared photos on his Instagram showing off a tattoo that he had received bearing one his mother’s endearing aliases, Sandra.

Even though the tattoo has been there for over three years now, the Tanzanian crooner has never flaunted it as he did, a move that saw Mama Dangote share the same photos on her Instagram page, saying that the tattoo was a priceless gift.

“Chakudeka mtoto wa mama Alhamdulillaah. Asante kwa zawadi hii @diamondplatnumz,” she captioned.

That is not all. The Jeje hitmaker a week ago came out to encourage his mother to live life to the fullest, noting that she went through a lot of challenges raising him and underscored that she deserves to be happy.

 “Kula Maisha mamaangu, Umepata tabu sana kunilea hadi leo kufika hapa…furaha yangu ni kuona unafurahi,” read Platnumz’s post.

Known amongst the singer’s inner circle to be a great pillar in the crooner’s life, Mama Dangote’s support, according to Platnumz, propelled his music career.

On international women’s day, he acknowledged her as one of the special women in his life who contributed immensely to his success and pushed him to be a better person.

“Happy international Women’s Day ya leo naidedicate kwa hawa super women wangu….Wanaake ambao wana mchango wa kipekee kwenye maisha yangu…wao walinifanya nikafanya kazi kwa bidii, nikapatia, nikakosea, nikafurahi, nikalia, nikaonekana mzuri na wakati mwingine mbaya…lakini mwisho wa siku yote ilikuwa ni safari yangu niloandikiwa duniani ili inifanye kuwa mimi niitwae Diamond Platnumz leo…

“Kila Mwanadamu ana Mazuri na Mapungufu yake, jifunze kukubaliana na hilo na uthamni kila aliyegusa maisha yako kwani hakuja tu kwa hahati mbaya ni iliandikwa na Mwenyez Mungu ili ikufikishe ulipo…. Mchango wa hawa ni mkubwa na ndiomaana upendo na thamani yao kwangu itabaki milele moyoni,” he wrote.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *